«خرس برادر» انیمیشنی با مفاهیم زیست محیطی:

خرس ها هم عاشق می شوند!

در اين بازار فيلم ها و انيميشن هاي کودکان و نوجوانان، گاهي اوقات آثاري بسيار جالب توجه به چشم مي خورد. يکي از اين آثار قوي و عميق، انيميشني دو قسمتي به نام«خرس برادر»  (Brother Bear) مي باشد که قسمت اول آن در سال2004 توسط کمپاني والت ديسني (Walt Disney) روانه بازار شده و قسمت دوم نيز در سال 2006 توسط همين کمپاني توليد و عرضه شد. از نظر فني، وجه تمايز اين اثر با ساير آثار هم عصر خود، استفاده از تکنيک هاي قديمي ساخت تصاوير متحرک و عدم استفاده از رايانه و نرم افزارهاي موجود براي طراحي و حرکت بخشي شخصيت هاي کارتوني است. يعني سازندگان اين اثر رايانه ها را خاموش کرده و ترجيح دادند با با استفاده از کاغذ و قلم و طلق و ميز نور و... به خلق اين اثر بپردازند.

اما از نظر محتوايي، بايد گفت داستان اين انيميشن به تشريح زندگي سرخ پوستان، اعتقاداتشان و برخورد آن ها با طبيعت  مي پردازد. داستان قسمت اول از اين قرار است که پسري سرخ پوست به نام «کيناي» به همراه برادرش به شکار خرس رفته و برادر کيناي بر اثر حادثه اي  کشته مي شود. اين صحنه باعث مي شود کيناي از خرس ها متنفر شود و در صدد انتقامجويي  برآيد. او خرس را پيدا کرده و آن را مي کشد. اما روح مقدس (همان انرژي عظيمي که سرخ پوستان به آن معتقدند) او را تبديل به يک خرس      مي کند. زندگي کيناي بر اثر اين حادثه به کلي تغيير کرده و باعث آشنايي او با واقعياتي بيشتر از طبيعت مي شود. در اين ميان کيناي با بچه خرس با نمکي به نام «گودا» آشنا مي شود. گودا و کيناي با هم پيمان برادري مي بندند و در جستجوي مادر گودا راه هايي طولاني طي مي کنند. کيناي و گودا داستان      زندگي شان را براي هم تعريف مي کنند و هر دو از واقعيت مطلع مي شوند. گودا  مي فهمد که مادرش مرده است و کيناي مي فهمد که مادر گودا همان خرسي بوده که او براي انتقام برادرش کشته است. آنها به قبيله کيناي بر مي گردند و افراد قبيله با راهنمايي پيرشان، کيناي را شناخته و او را به شمايل جديدش به عنوان عضوي از قبيله قبول مي کنند.

نويسنده داستان با زباني بسيار ساده و قابل درک براي همه سنين، اعتقادات سرخ پوستان و در رأس همه آن ها احترام به طبيعت و حق حيات همه موجودات زنده را بازگو مي کند.

موضوع قسمت دوم نيز روابط اجتماعي و اخلاقي نسان هاست . روابطي چون ازدواج و پيمان دوستي. 

کيناي در زمان کودکي و آدم بودن! با دختري پيمان دوستي مي بندد و گردنبندي به او مي دهد. دختر هم پس از سال ها و با توجه به اينکه کيناي تبديل به خرس شده بود، اقدام به ازدواج با مرد ديگري مي نمايد که روح مقدس با او مخالفت مي کند. دختر با راهنمايي جادوگري پير به جستجوي کيناي مي رود تا پيمان را باطل کنند و ...

هر دو قسمت اين اثر به صورت دوبله شده در بازار موجود مي باشد و ما تماشاي اين انيميشن جذاب را براي همه سنين توصيه مي کنيم.

 

/ 3 نظر / 49 بازدید
سارا

سپاس باز هم معرفی کن برامون.

سفید برفی

من عاشقشم سی دی شو خیلی وقته گم کردم!!!!! عاشق شخصیت کینایم ولی ب نظرم نباید خرس میشد ارزشهای انسانی رو ب چی فروخت؟؟ اگه میشه جوابم رو بده