خبر از ایسنا

درپي پخش تصاويري ازكشتن راكونها درتالش

مديركل نظارت وبازرسي سازمان محيطزيست درگفت‌وگوباايسنا:

تصاويرمربوط به چندماه پيش بود

پرونده موضوع دردست پيگيري است

عکس تزیینی است

در پي پخش تصاويري از هجوم كشاورزان در جنگلهاي تالش به تعدادي از راكون‌ها و كشتن و جمع‌آوري آنها از يكي از بخشهاي خبري روز دوشنبه 28 اسفندماه سال جاري سيما، مديركل دفتر نظارت و بازرسي سازمان حفاظت محيط زيست از طرح دعوي عليه اين متخلفان خبر داد.

مهندس جوادي، دقايقي پيش در گفت‌و‌گو با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: بر اساس اطلاعات موجود، تصاوير نمايش داده شده مربوط به چند ماه قبل بوده است كه تعدادي از كشاورزان به دليل فراوان بودن راكون در جنگل‌هاي تالش و با توجه به غيربومي و زيان‌بار بودن آنها، اقدام به كشتنشان كردند.

وي با اشاره به اين كه هم‌اكنون مسؤولان استاني در حال پيگيري موضوع هستند، گفت: پرونده براي اين افراد تشكيل شده و موضوع تا رسيدن به نتيجه نهايي در حال پيگيري است.

گفتني است راكون مختص مناطق شمالي قاره آمريكا (ايالات متحده و كانادا) است كه شوروي سابق بويژه آذربايجان براي جلوگيري از خطر انقراض اين گونه، آن را به نواحي داراي آب و هواي مشابه خود منتقل كرد. سازگاري اين حيوان با مناطق جنگلي «آستارا» و «تالش» موجب مهاجرت آن به كشور ايران شد.

اين حيوانات معمولا در جنگلها و كنار آب زندگي مي‌كنند و شناگران خوبي هستند، در حفره‌هاي درختان و يا لانه متروكه جانوران ديگر زندگي مي‌كنند و با اين كه در راسته گوشتخواران قرار مي‌گيرند، اما رژيم غذايي آنها همه‌چيزخوارند و از خرچنگ، قورباغه، ماهي، دانه فندق، گردو و ذرت تغذيه مي‌كنند.

طبق بررسيهاي انجام شده در منطقه «لوندويل آستارا»، راكون‌ها از دانه گياهان و ميوه‌هاي محلي مانند: انار، ازگيل، وليك ‌و ساير دانه‌هاي گياهي و تخم پرندگان كوچك و ماهي و قورباغه تغذيه مي‌كنند.

لینک خبر

/ 0 نظر / 29 بازدید