ماهنامه زمين شماره ۶ منتشر شد

ششمین شماره از ماهنامه زیست محیطی زمین منتشر شد.

برای دریافت نسخه pdf اینجا را کلیک کنید.

(البته فعلا لازم است در گروه یاهو ماهنامه زمین عضو شوید اما تا آینده ای نزدیک این مشکل رفع خواهد شد.)

شماره 6 - اردیبهشت ماه 1386

پیوست: 

ستون برگ اول (سرمقاله) این شماره زمین را می خوانیم:

برگی دیگر از تاریخ پاسارگاد ورق خورد. سد سیوند آبگیری شد. در جریان احداث این سد گروه های بسیار زیادی از مردم به این روند اعتراض داشتند. تجمع های اعتراض آمیز، طومارهای اینترنتی و کاغذی، اعتراضات مطبوعاتی و...  نتوانستند از این روند جلوگیری کنند. بهتر است بگوییم نتوانستند بر یکدندگی دولت محمود احمدی نژاد غلبه کنند.

در خبر آبگیری سیوند جمله ای بود که کمی جای تامل داشت. ”رئیس جمهور با اصرار مردم، قول افتتاح این سد را در سفرش به استان فارس داده بود“ عجیب است صحبت از مردمی می شود که هیچگاه اثری از آنها در رسانه ها نیست، اما همیشه توده های عظیمی از آن ها با رئیس جمهور ملاقات می کنند و مطالباتشان را درخواست می کنند. 

از همه جالب تر واکنش رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی است. وی که از کوتاهی خود و سازمانش در دفاع از پاسارگاد و تنگ بلاغی به خوبی خبر دارد، این بار تقصیر را به گردن مخالفان احداث سد سیوند انداخته است. خبر را در همین صفحه بخوانید.

جالب است، سیاست جدید مقابله با اعتراض در دولت جدید همین است. به مخالفان برچسب ”موافق پیش از این“ چسبانده می شود! حالا مخالفان و چه کسانی هستند هم بماند!

کار از کار گذشته است. اما مردم می بایست شرکت و یا شرکتهای که در دولت قبل دست به ارزیابی زیست محیطی احداث این سد زده اند را شناسایی کرده و به عنوان خائنین به فرهنگ و تمدن ایرانی معرفی نمایند. این شاید کوچکترین کاری است که می توان در دفاع از پاسارگاد انجام داد.

در جامعه ای که تخریب آثار باستانی و میراث فرهنگی وجهه قانونی و ارزشی به خود می گیرد، شاید بهترین راه برای جلوگیری از این وضع، برخورد قهری و مقابله به مثل با این نهادهاست .

و اما در پایان از آقای رحیم مشایی خواهش می کنم به جای دفاع از وزات نیرو و رئیس هایش، سعی کند گذشته و عملکرد خود را تصحیح  کند. هنوز مردم ماجرای حضور ایشان را در مجلس رقص در ترکیه فراموش نکرده اند...

/ 6 نظر / 53 بازدید
وحيد نوروزي

مطلب آخر محمد درویش عزیز(مهار بیابانزایی)را خواندم به احترام سکوت تلخ و غمبار محمد عزیز من هم سکوت میکنم... وبلاگ حقیر تا زمانی که جناب درویش عزیز مهر سکوت را نشکنند به روز نخواهد شد.... زنده باد سرزمین مادری

safzav

انتشار شماره ۶ رو تبريک ميگم. برات آرزوی پايداری می کنم

امير

منم انتشار شماره ۶ رو تبريک ميگم . کم ديده بودم انقدر عصبانی و تند صحبت کنی.

چريك

هاي سرباز از مبارزات طبيعت دوستانه شما هم حمايت مي كنيم از وبلاگ تازه تاسيس ما ديدن كنيد

امير

سلام سرباز . بالاخره تونستم دانلود کنم .

ماندانا

سی دی عکسهات رو گذاشته ام دفتر. برو از شهرام بگير.