فصل شکار، داستانی با قهرمان های بامزه

درد و دل های چند حیوان بی نوا!

در شماره گذشته ماهنامه زمین درباره انیمیشن خرس برادر نوشتیم. این شماره می خواهیم انیمیشن دیگری را معرفی کنیم که درباره حیوانات و رابطه آن ها با حیوانات است این اثر که Open Season  نام دارد در کشور ما با ترجمه های متفاوتی وارد بازار شده است از جمله: فرار به سوی آزادی، فصل آزادی، فصل رهایی و ... که البته ترجمه صحیح آن «فصل شکار» می باشد. در واقع Open Season یک اصطلاح در شکارگاه هاست و به فصل های گفته می شود که شکار در آن ها آزاد است.

نویسنده قصه، شکار و بی رحمی های انسان ها را از نگاه حیوانات جنگل بررسی می کند. جایی که شکار نه به عنوان راه حلی برای زنده ماندن، بلکه به عنوان یک تفریح مورد توجه قرار می گیرد. حیوانات مظلوم، قربانی خوشگذرانی انسان هایی می شوند که نمی دانند با شکار بی رویه، آینده خود را به خطر می اندازند.

داستان از این قرار است که یک خرس دست آموز به نام « بوگ» با دختر جوانی به نام « بت» زندگی می کند. این دو دوست قدیمی سال ها برای مردم نمایش می دهند و مردم نیز از این نمایش ها کلی لذت می برند. تا جایی که دست برقضا، مرد جوانی به نام «شاو» که عاشق شکار و بیشتر دشمن حیوانات است، یک گوزن را که شاخ آن نیز شکسته است شکار کرده و بر روی کاپوت ماشینش بسته است. بوگ، گوزن درمانده را باز می کند و گوزن پا به فرار می گذارد. شاو نیز که شاهد کمک بوگ به گوزن بود بسیار خشمگین شده و در صدد شکار او برمی آید. گوزن که «الیوت» نام دارد به قصد کمک به بوگ به خانه بت رفته و به همراه بوگ چند دسته گل به آب می دهند! تا جایی که بت مجبور می شود الیوت و بوگ را به جنگل ببرد. در جنگل هم بعد از کلی گشت و گذار، بوگ که به خاطر زندگی در شهر، به قول خودمان سوسول بار آمده! نمی تواند تاب بیاورد و وقتی که می خواهد به خانه برگردد، از روی سدی که اسب های آبی درست کرده است عبور می کند. عبور این خرس گنده! از روی سد همانا و شکستن سد و جاری شدن سیل همانا! سیل حیوانات جنگل را با خود به منطقه شکار می برد و چون فصل شکار شروع شده، حیوانات تصمیم می گیرند از جان خودشان در برابر شکارچی ها دفاع کنند و بدجور حال شکارچی ها را می گیرند! در پایان هم بوگ تصمیم می گیرد ادامه زندگی اش را در جنگل بماند.

فصل شکار در سال 2006 توسط کمپانی کلمبیا و با همکاری آتلیه Sony Pictures Animation به بازار عرضه شد.

طراحی شخصیت های این انیمیشن بسیار جالب توجه است. حیواناتی که شخصیت های داستان را تشکیل می دهند، همگی بومی آمریکای شمالی بوده و با دیدی طنز آمیز طراحی شده اند.

در کل، اثر سرشار است از شوخی های بسیار جالب و البته پیام های زیست محیطی. ببینید و لذت ببرید!!

/ 0 نظر / 137 بازدید