ادامه گيج بازی های يک سرباز!!

دوست عزیزم شهریار رحمانی برای مطلب قبلی یک کامنت خوب گذاشته بود که آن را اینجا عیناً نقل می کنم:

«سال 1381 درسي با عنوان اكولوژي داشتيم كه دكتر كردواني تدريس مي‌كرد. مباحث به خودي خود شيرين بودند اما تلفيق آن با تجارب عيني پروفسور آنها را ملموس تر مي‌نمود. يكي از آنها زنجيره غذايي است كه در آن انسان يكي از مصرف كننده‌هاي عمده است و همانطور كه مي‌داني هرگونه خللي در اين زنجيره مشكلي را براي زيست بوم پديد مي‌آورد. البته درس ديگري هم داشتيم كه مشخصا به سوال تو بر مي‌گشت، "انسان و محيط" . در صورت علاقمندي مي‌تواني كتابهايي كه با اين عنوان‌ها هستند را تهيه نمايي.»

علاوه بر این ن.ن. (طراحی با طبیعت) عزیز هم کامنت جالبی گذاشته بود:

«اگه به بحث تکامل اعتقاد داشته باشی و بشر رو بصورت جزئی که در اثر تکامل چرخه ژنی بوجود اومده قبول داشته باشی ٫ مساله تخريب هم به نظر من بخشی از اين قضيه است يعنی انسان به مرور به اين درک می رسه که فقط در کنار طبيعته که می تونه زندگی کنه .حالا کی خدا ميدونه ! و اگه انسان حذف بشه ٫ اين به هر حال يعنی انقراض يک گونه جانوری ٫ يک ذخيره ژنی که در طول میليونها سال تکامل ژنتیکی به اينجا رسيده ... شاید روزی وجودش به عدم وجودش بيانجامه و به دست خودش منقرض بشه ... ولی باز اون هم جزء روند تکاملی به حساب مياد.»

بسیار جواب های جالب بودند.

اما فکر می کنم انسان ها خیلی بیشتر از اون چیزی که حقشونه یا بهتره بگم جیره شونه دارن مصرف می کنند. به طوری که این چرخه ای رو که شهریار میگه به هم زدن. با انقراض گونه های مختلف گیاهی و جانوری (که مسئول اصلیش انسان ها بودن) این چرخه به هم خورده. منظورم اینه که غذایی که تو این زنجیره وجود داره فقط کفاف جانداران غیر از انسان رو تو زنجیره میده. نه انسان ها رو. اگر اینجوری نباشه حداقل این جور فکر می کنم که زنجیره تا مدتی دیگه به کلی از هم بپاشه.

من خودم احساس می کنم (فقط احساس می کنم، هیچ مبنای علمی نداره!) انسان باعث شده خیلی از جانورانی که در زنجیره غذایی تNثیر مثبت می گذاشتند، از بین برن و در نتیجه یه جای زنجیره داره می لنگه. از طرفی آدم ها روز به روز زیاد می شن. بیشتر از اینکه خودشون و عقلشون رشد کنه، توقعاتشون از طبیعت رشد می کنه. پس فشار زیادی به چرخه دارن وارد می کنن. این فشار آوردنشون هم باعث انقراض خیلی از گونه میشه. پس فکر کنم اگر فقط یه مدت کوتاه ۵-۴ میلیارد ساله! آدم ها روی کره زمین نباشن، این زنجیره فرت می کنه یک کمی خودش رو ترمیم کنه! نظر شما چیه؟

/ 2 نظر / 45 بازدید
امير

سوسياليست ها ميگن: هر کسی به اندازه نيازش نه به قدر خواستش . فکر میکنم بعضی از ما ها خواسته هامون رو با نيازهامون اشتباه ميگيريم .

امير

از بابت کمکی که کردی ممنونم .