earthsoldier

به انگيزه اول خرداد (۲۲ مه) روز جهانی تنوع زيستی

ما آجرهای مهم و آجر خوار!

در انبوه واژه ها و مناسبت ها، به واژه ای بر می خوریم که در سال های اخیر بیشتر آن را می شنویم: تنوع زیستی (biodiversity).
 اصطلاح تنوع زیستی به فراوانی یا گوناگونی جامع زندگی، از گیاه و جانور تا زندگی میکروبی اشاره دارد. این گوناگونی حیات در تمام سطوح سازمان دهی بوم شناختی رخ می دهد، اما منظور از تنوع زیستی، به طور کلی تنوع ژنتیکی، تنوع گونه ای (گونه ها) و تنوع اکوسیستم هاست. به طور خلاصه می توان گفت تنوع زیستی یعنی تنوع انواع حیات بر روی کره زمین، شامل ژن ها، گونه ها، زیست بوم ها و فرآیند بوم شناختی (اکولوژیکی) موجود در جهان را تنوع زیستی می گویند.

      


اما اهمیت این تنوع در چیست؟ باید گفت که این تنوع ضامن سلامت محیط زیست می باشد. به طور کلی سلامت هر سازوکاری تابع حضور و سلامت تک تک اجزای آن است حتی اگر آن جزء، بسیار کوچک بوده و یا وظیفه بسیار کوچکی را به عهده داشته باشد. به عنوان مثال بدن انسان به عنوان یک سازوکار پیچیده - که دارای اجزای کوچک و بزرگ می باشد- در صورت حذف و یا عدم کارکرد صحیح هر کدام از اجزا، با مشکل مواجه خواهد شد.
طبیعت نیز به عنوان سازوکاری جهان پهنا، دارای اجزایی است که باعث زنده نگاه داشتن آن می شوند. اجزای طبیعت ممکن است جاندار یا بی جان باشند. و البته به بخش جاندار آن، تنوع زیستی میگوییم.
هر جزء در طبیعت، نقشی به عهده دارد. همه اجزا برای ادامه حیات نیازمند مواد اولیه (غذا و انرژی) هستند. و جالب اینکه همه اجزا علاوه بر اینکه مصرف کننده مواد اولیه هستند، خود نیز تولید کننده هستند. اما تفاوت در همین تولید و مصرف و نسبت بین آن هاست. بعضی از اجزا تولید کنندگان عمده هستند. یعنی میزان تولید مواد اولیه شان بیشتر از مصرف آن هاست. مانند درختان. درختان با استفاده از نور خورشید، آب و مواد معدنی موجود در خاک، به تولید مواد اولیه خود و دیگر موجودات می پردازند و خود توسط حیوانات، حشرات، ارگانیزم های بسیار کوچک و انسان مصرف می شوند.

    


اما عده ای دیگر، مصرف کنندگان عمده هستند. انسان مهمترین مصرف کننده طبیعت به حساب می آید. او با استفاده مستقیم و غیر مستقیم از تمامی اجزای طبیعت، به حیات خود ادامه می دهد، اما در عوض مقدار بسیار کمی تولید برای اجزای دیگر دارد.
تمامی اجزای طبیعت از انسان و حیوانات بزرگ جثه گرفته تا حشرات و گیاهان کوچک و حتی موجودات زنده تک سلولی، همه و همه نقشی خواه کوچک و خواه بزرگ در طبیعت به عهده دارند. به طور کلی می توان گفت که تمامی اجزای حیات به صورت مستقیم یا به صورت غیر مستقیم با هم مرتبط هستند. غذای تهیه شده توسط تولید کننده های اولیه (مثل میکرو اورگانیزم های درون خاک) صرف تغذیه مصرف کننده بالایی می شود (مثل درخت) در حالی همان مصرف کننده، خود به نوعی تولید کننده هم هست و غذایی که تولید کرده صرف تغذیه مصرف کننده بالایی می شود (مانند گیاه خواران) و باز مصرف کننده ای بالاتر از پایین دستی تغذیه می کند و تا جایی که انسان در بالای این پلکان، به نوعی از تمامی تولید کنندگان و مصرف کنندگان استفاده می کند. نام این پلکان را "هرم حیات" می گذاریم. 
در این هرم هر یک از اجزا مانند یک آجر، در تشکیل این هرم نقش دارند. یعنی اگر هر یک از اجزا حذف شوند،  این هرم تخریب می شود.
به بیان دیگر، تنوع همان اجزای هرم حیات تنوع زیستی نام دارد. همان اجزای هرم هستند که برای ما غذا، دارو، پوشاک و مسکن تهیه می کنند. اکسیژنی که توسط گیاهان موجود در این هرم تهیه می شود تنفس و ادامه حیات را برای ما ممکن می سازد. همین تنوع باعث امنیت ما در مقابل بلایای طبیعی مثل سیل می شود و همین تنوع باعث می شود که زمین های حاصلخیزتر کشاورزی داشته باشیم. بهتر است بگوییم تنوع زیستی باعث ادامه روند کار این هرم می شود. و ادامه کار هرم یعنی ادامه زندگی تک تک اعضای آن (که انسان هم یکی از اعضای آن می باشد).

      


متأسفانه در سال های پس از انقلاب صنعتی، انسان این اصل را که خهود جزئی از طبعت است را فراموش کرد. با اعمال فشار بیش از حد توان به اعضای پایین دستی خود در هرم حیات موجبات آزردگی و رنجش آن ها را فراهم کرد. تا جایی که اعضایی از این هرم، خارج شدند(انقراض گونه ها) و این هرم حیات را ناقص کردند. این نقصان در درجه اول باعث وارد شده لطمات شدید به حیات مصرف کننده های عمده (انسان) می شود. و علاوه بر آن با ناکامل ماندن هرم، در دراز مدت باعث آسیب دیدن دیگر اجزای هرم حیات نیز می شود.
 اما چگونه می توان از این گنجینه با ارزش حفاظت نمود؟ هر کدام از ما به عنوان جزئی کوچک از هرم بزرگ حیات می توانیم با کارهایی کوچک در جهت حفاظت از تنوع زیستی گام بردایم. اول از همه اینکه به اندازه نیاز مصرف کنیم. چون همانطورکه گفته شد اگر مصرف کننده اصلی، به اندازه ای مصرف کند که خارج از توان تولید کننده ها باشد، به آن ها آسیب می زند و در دراز مدت به ضرر خودش تمام می شود. دومین راه حمایت از تنوع زیستی شاید این باشد که همانگونه که ما برای خود حق حیات قائلیم، برای بقیه موجودات زنده هم این حق را محفوظ بدانیم. اطلاعات خود را در زمینه نقش هر یک از موجودات در طبیعت بالاببریم و سعی کنیم از منظری دیگر به موجودات زنده نگاه کنیم و این را فراموش نکنیم که هیچ موجود بی جهت در طبیعت خلق نشده است؛ و اینکه ما خود نیز یک از همین موجودات خلق شده هستم.
روز جهانی تنوع زیستی مبارک!

       

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        سه‌شنبه ۱ خرداد ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

پريشانی های يک سرباز (۱۰)

این عکس را ببینید.


اینجا جزیره قشم است. جایی که خیلی از ما برای تفریح به آنجا رفته ایم و خیلی دیگر بدمان نمی آید تا برای چند روزی در آنجا خوش بگذرانیم.
و حالا این عکس را ببینید.


اینجا هم جزیره قشم است. روستای "لافت". به این گودال هایی که می بینید "چاه های طلا" می گویند. فقط کافیست به آب داخل چاه ها نگاه کنید تا حالتان به هم بخورد. ولی در همان حالی که شما سعی می کنید به سرعت از آن محیط آلوده و متعفن دور شوید، دختر بچه ای با یک کوزه از کنار شما می گذرد. به او خیره می شوید. در کمال ناباوری می بینید که به طرف چاه ها می رود. کوزه اش را در آب یکی از گودال ها فر می برد. در حالی که منتظر پر شدن کوزه اش است به ردپاهای بی شمار سگ ها در اطراف چاه ها خیره شده است. کوزه پر شده و دختر بچه قصد بازگشت دارد. اگر جلویش را بگیرد و بپرسید این آب را برای چه می خواهی؟ به شما خواهد گفت می خواهیم از آن بخوریم.


ممکن است باورش سخت باشد، ولی  واقعیت دارد. آب بزرگترین مشکل مردمی است که دورتادورشان را آب فراگرفته. برای آن ها آب شیرین یعنی طلا.
کمتر از هفتاد کیلومتر آن طرف تر، درست روی همین آبسنگ مرجانی که رویش ایستاده ای با مردمی برخورد می کنی که در پاساژها و بازارها در به در به دنبال خرید بهترین ها هستند. برای اجاره هر اتاق 2 تخته شبی 40 هزار تومان پول می دهند. در سلف سرویس "رستوران نعیم" شام می خورند و آخر کار هم با خرید 5-6 کارت سبز اضافه و پرداخت چندین هزار تومان برای اضافه بار، سوار بر طیاره می شوند و تمام!
اما دختر بچه هر روز به آسمان نگاه می کند. فکر نکنید که دنبال هواپیما می گرده؛ نه جونم چشمش "تو نخ ابره که بارون بزنه "

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        جمعه ٢۸ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

تصادف خودرو باعث مرگ يك قلاده پلنگ كمياب در راور كرمان شد

مديركل محيط زيست كرمان گفت: برخورد يك خودرو در محور راور به مشهد با يك قلاده از پلنگهاي منطقه دربند راور، منجر به كشته شدن اين حيوان نادر شد.

دكتر درخشاني در گفت‌وگو با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: اين حيوان نر بوده و جفت وي نيز در منطقه ديده شده است.

وي تصريح كرد: منطقه دربند يكي از بهترين زيستگاههاي منحصر به فرد شهرستان راور با وسعتي معادل500 كيلمتر مربع و داراي ارتفاعات خاص و دشتهاي بي‌نظيري و از زيستگاههاي اصلي كل و بز و قوچ و ميش در منطقه است.

درخشاني در رابطه با تعداد اين گونه وحوش در منطقه گفت: تعداد پلنگ مشاهده شده در منطقه حدود 6 قلاده بوده اما با عنايت به بررسي‌هاي انجام شده و آثار و شواهد به نظر مي رسد حدود 30 قلاده در شهرستان راور وجود داشته باشد كه در نوع خود كم نظير است.

وي در پايان خاطرنشان كرد: با توجه به حساسيت قضيه، محيط بانان حفاظت محيط زيست استان در صيانت از اين حيوانات نادر كمال دقت و مراقبت را به عمل مي آورند.

(عکس ها تزیینی می باشند)

لینک خبر از ایسنا

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        جمعه ٢۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

قالیباف ابقا شد

 

بالاخره رای شورای سوم شهر تهران برای تعیین شهردار تهران مشخص شد. محمد باقر قالیباف برای چهار سال دیگر بر صندلی شهرداری تهران خواهد نشست. این یعنی تا چهار سال دیگر تخریب پارک های جنگلی ادامه دارد. این یعنی به جای اینکه بودجه شهرداری صرف فعالیت های فرهنگی و عمرانی موثر شود، خرج ریخت و پاش های بدون حساب و کتاب در طرح های جهادی 137 بدون بازده می شود.

شورایی که اعضای آن پیش از انتخابات ژست های اصلاح طلبی و روشن فکری میگرفتند، به ابقای شهرداری رای می دهند که در حال حاضر بودجه فرهنگی معاونت های فرهنگی و اجتماعی شهرداری های مناطق خود را به صفر رسانده است. شهرداری که به راحتی و بدون هیچ واهمه ای از بازخواست شدن، دست به تعدیل صدها نفر از نیروهای خود می زند. شبانه لودرها را به جان پارک های جنگلی شهر می اندازد. او همان شهرداری است که پارک جنگلی لویزان را تخریب کرد. او همان شهرداری است که پارک جنگلی سرخه حصار را تخریب کرد. بله او همان شهرداری است که حتی از عمر شهردار بودنش سه سال نمی گذرد. او محمد باقر قالیباف است. مردی که کارنامه ای سیاه دارد.

و صد البته این همان شورایی است که اعضایش داعیه حفظ محیط زیست داشتند. این همان شورایی است که اعضایش شعار نجات شهر را سر می دادند. این همان شورایی است که عده ای برای انتخاب شدن آن ها کفن پوش به میدان ولیعصر می ریختند و یار دبستانی می خواندند. این همان شوراست! از ابتدا هم همان شورا بود!!

و اینجا روی صحبتم با دوستانی که در نیمه های شب قبل از انتخابات شوراها با پیام های کوتاه خود دست به تبلیغ برای افرادی چون: ابتکار، ساعی، نجفی و... زدند.

همیشه در زندگی ام یک اصل را دنبال کرده ام که بسیار ساده است: "هیچ وقت بین بد و بدتر، بد را انتخاب نکن" چرا که معتقدم بد و بدتر هر دو به سوی بدترین در حال حرکتند. بدی که امروز می بینیم، فردا در جای بدتر ایستاده است. این را باز هم برای عزیزانی می گویم که هنوز به جنبش اصلاحات اعتقاد دارند. بین بد و بدتر هیچ کدام را نباید انتخاب کرد. بلکه باید با هردو مبارزه کرد. این اعتقاد من است.

 

 

آقای قالیباف، شهرداری مبارکتان! جواب خدا را هم خودتان بدهید

 

پیوست:

اصل خبر را در ایسنا بخوانید

در جلسه راي اعتماد شوراي شهر؛

 

قاليباف با 8 راي موافق، پنجاه و هشتمين شهردار تهران شد

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        پنجشنبه ٢٠ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

ادامه گيج بازی های يک سرباز!!

دوست عزیزم شهریار رحمانی برای مطلب قبلی یک کامنت خوب گذاشته بود که آن را اینجا عیناً نقل می کنم:

«سال 1381 درسي با عنوان اكولوژي داشتيم كه دكتر كردواني تدريس مي‌كرد. مباحث به خودي خود شيرين بودند اما تلفيق آن با تجارب عيني پروفسور آنها را ملموس تر مي‌نمود. يكي از آنها زنجيره غذايي است كه در آن انسان يكي از مصرف كننده‌هاي عمده است و همانطور كه مي‌داني هرگونه خللي در اين زنجيره مشكلي را براي زيست بوم پديد مي‌آورد. البته درس ديگري هم داشتيم كه مشخصا به سوال تو بر مي‌گشت، "انسان و محيط" . در صورت علاقمندي مي‌تواني كتابهايي كه با اين عنوان‌ها هستند را تهيه نمايي.»

علاوه بر این ن.ن. (طراحی با طبیعت) عزیز هم کامنت جالبی گذاشته بود:

«اگه به بحث تکامل اعتقاد داشته باشی و بشر رو بصورت جزئی که در اثر تکامل چرخه ژنی بوجود اومده قبول داشته باشی ٫ مساله تخريب هم به نظر من بخشی از اين قضيه است يعنی انسان به مرور به اين درک می رسه که فقط در کنار طبيعته که می تونه زندگی کنه .حالا کی خدا ميدونه ! و اگه انسان حذف بشه ٫ اين به هر حال يعنی انقراض يک گونه جانوری ٫ يک ذخيره ژنی که در طول میليونها سال تکامل ژنتیکی به اينجا رسيده ... شاید روزی وجودش به عدم وجودش بيانجامه و به دست خودش منقرض بشه ... ولی باز اون هم جزء روند تکاملی به حساب مياد.»

بسیار جواب های جالب بودند.

اما فکر می کنم انسان ها خیلی بیشتر از اون چیزی که حقشونه یا بهتره بگم جیره شونه دارن مصرف می کنند. به طوری که این چرخه ای رو که شهریار میگه به هم زدن. با انقراض گونه های مختلف گیاهی و جانوری (که مسئول اصلیش انسان ها بودن) این چرخه به هم خورده. منظورم اینه که غذایی که تو این زنجیره وجود داره فقط کفاف جانداران غیر از انسان رو تو زنجیره میده. نه انسان ها رو. اگر اینجوری نباشه حداقل این جور فکر می کنم که زنجیره تا مدتی دیگه به کلی از هم بپاشه.

من خودم احساس می کنم (فقط احساس می کنم، هیچ مبنای علمی نداره!) انسان باعث شده خیلی از جانورانی که در زنجیره غذایی تNثیر مثبت می گذاشتند، از بین برن و در نتیجه یه جای زنجیره داره می لنگه. از طرفی آدم ها روز به روز زیاد می شن. بیشتر از اینکه خودشون و عقلشون رشد کنه، توقعاتشون از طبیعت رشد می کنه. پس فشار زیادی به چرخه دارن وارد می کنن. این فشار آوردنشون هم باعث انقراض خیلی از گونه میشه. پس فکر کنم اگر فقط یه مدت کوتاه ۵-۴ میلیارد ساله! آدم ها روی کره زمین نباشن، این زنجیره فرت می کنه یک کمی خودش رو ترمیم کنه! نظر شما چیه؟

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

گيج بازی های يک سرباز

واقعا دارم گیج می شم. کاملا هم جدی می گم.

چند وقت پیش در منطقه خجیر به دو لاک پشت برخورد کردم. این موجود همیشه برام عجیب بوده. موجودی هیچ سر و صدای نداره، هیچ وسیله دفاعی هم نداره. فقط می تونه توی لاک خودش پناه بگیره . حتی فرار هم نمی تونه بکنه.

اونجا بود که به فکر افتادم، سهم این لاک پشتها از زندگی چیه؟ ما داریم زندگی می کنم یا اونها؟

احساس می کنم اون ها هم زندگی می کنن هم زندگی می سازن. اما در مورد خودمون فکر می کنم ما فقط مصرف کننده ایم. ما داریم از زندگی استفاده می کنیم. اون رو نمی سازیم، حتی خرابش هم می کنیم.

نمی دونم، دوست دارم کمکم کنید. این و می دونم که اگر لاک پشت ها از چرخه حیات حذف بشن یه جای کار دنیا می لنگه، اما می خوام بدونم اگر انسان حذف بشه چطور؟

منکه فکر کنم وجود انسان ها باعث میشه یه جای کار بلنگه! البته ممکنه این ادعا بیشتر به طنز شبیه باشه ولی این عقیده باطنی منه و جداْ به این حرف معتقدم. از شما هم خواهش می کنم اگر خواستید کامنت بگذارید از بیان احساس و این جور چیزها بپرهیزید. چون واقعا برام خیلی مهمه که بدونم بقیه چی فکر می کنن. خواهش می کنم اگر کسی (با مدارک علمی) می دونه انسان توی زنجیره حیات واقعا چه جایگاهی داره و حذفش چه پیامد احتمالی داره چند خطی برای من بنویسه و نگذاره من اینجور پریشون فکر بمونم!

ممنون

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

ماهنامه زمين شماره ۶ منتشر شد

ششمین شماره از ماهنامه زیست محیطی زمین منتشر شد.

برای دریافت نسخه pdf اینجا را کلیک کنید.

(البته فعلا لازم است در گروه یاهو ماهنامه زمین عضو شوید اما تا آینده ای نزدیک این مشکل رفع خواهد شد.)

شماره 6 - اردیبهشت ماه 1386

پیوست: 

ستون برگ اول (سرمقاله) این شماره زمین را می خوانیم:

برگی دیگر از تاریخ پاسارگاد ورق خورد. سد سیوند آبگیری شد. در جریان احداث این سد گروه های بسیار زیادی از مردم به این روند اعتراض داشتند. تجمع های اعتراض آمیز، طومارهای اینترنتی و کاغذی، اعتراضات مطبوعاتی و...  نتوانستند از این روند جلوگیری کنند. بهتر است بگوییم نتوانستند بر یکدندگی دولت محمود احمدی نژاد غلبه کنند.

در خبر آبگیری سیوند جمله ای بود که کمی جای تامل داشت. ”رئیس جمهور با اصرار مردم، قول افتتاح این سد را در سفرش به استان فارس داده بود“ عجیب است صحبت از مردمی می شود که هیچگاه اثری از آنها در رسانه ها نیست، اما همیشه توده های عظیمی از آن ها با رئیس جمهور ملاقات می کنند و مطالباتشان را درخواست می کنند. 

از همه جالب تر واکنش رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی است. وی که از کوتاهی خود و سازمانش در دفاع از پاسارگاد و تنگ بلاغی به خوبی خبر دارد، این بار تقصیر را به گردن مخالفان احداث سد سیوند انداخته است. خبر را در همین صفحه بخوانید.

جالب است، سیاست جدید مقابله با اعتراض در دولت جدید همین است. به مخالفان برچسب ”موافق پیش از این“ چسبانده می شود! حالا مخالفان و چه کسانی هستند هم بماند!

کار از کار گذشته است. اما مردم می بایست شرکت و یا شرکتهای که در دولت قبل دست به ارزیابی زیست محیطی احداث این سد زده اند را شناسایی کرده و به عنوان خائنین به فرهنگ و تمدن ایرانی معرفی نمایند. این شاید کوچکترین کاری است که می توان در دفاع از پاسارگاد انجام داد.

در جامعه ای که تخریب آثار باستانی و میراث فرهنگی وجهه قانونی و ارزشی به خود می گیرد، شاید بهترین راه برای جلوگیری از این وضع، برخورد قهری و مقابله به مثل با این نهادهاست .

و اما در پایان از آقای رحیم مشایی خواهش می کنم به جای دفاع از وزات نیرو و رئیس هایش، سعی کند گذشته و عملکرد خود را تصحیح  کند. هنوز مردم ماجرای حضور ایشان را در مجلس رقص در ترکیه فراموش نکرده اند...

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        سه‌شنبه ٤ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين

پريشانی های يک سرباز (۹)

ما انسان های ضعیف، زیاده خواه و مغرور

عکسی که در بالا می بینید از یک وبلاگ با موضوع شکار گرفته شده است. نویسنده وبلاگ هم گویا فردی است که در عکس    می بینید.

از زمانی که خیلی کوچک بودم و برای اولین بار شکار کردن انسان ها را از نزدیک دیدم، از خوردن گوشت حیوانی که زنده بودنش را دیده بودم، متنفر شدم.

بزرگتر که شدم یک سوال بدون جواب برایم مطرح شد. آیا حیوانات برای این به وجود آمده اند تا انسان ها از آن ها استفاده کنند؟ آن ها را شکار کنند؟ اگر این طور است چرا این همه حیوان روی کره زمین هست که اولاً قابل خوردن نیستند، ثانیاً ممکنه برای انسان خطرناک هم باشند مثل عقرب و مارهای سمی؟

یکبار با دوستی که رویه گیاهخواری را پیش گرفته بود صحبت می کردم. به نکته جالبی اشاره کرد. گفت: تمامی جانداران روی کره زمین از چیزی تغذیه می کنند که قدرت شکار و به دست آوردن آن را داشته باشند. اما انسان با دست خالی فقط می تواند گیاهان را به دست بیاورد. انسان بدون سلاح حتی نمی تواند به یک قوچ یا کبک غلبه کند، چه برسد به گاو و کوسه و...

حرفش را قبول دارم. انسان آنقدر موجود ضعیفی است که تا چند سال اول زندگی اش حتی به تنهایی قادر به برآرودن نیازهای اولیه حیاتی اش نیست. اما همه موجودات به محض تولد بسیاری از نیازهایشان را خودشان برآورده می کنند.

این نبرد نابرابری است که انسان ها آغاز کرده اند. با بهترین سلاح ها، دوربین ها و وسایل به شکار حیواناتی می روند که تنها وسایل دفاعی شان، آنقدر اولیه و ساده است که به راحتی مغلوب می شوند. آنوقت انسان که خود را فاتح این نبرد ناجوانمردانه   می داند با غرور به فتح خود می نگرد، غافل از اینکه با دست خالی حتی نمی­تواند به شکارش نزدیک شود.

انسان ها گذشته خود را فراموش کرده اند و دلیلش آن است که قدرت تفکر و تعقل دارند. این قدرت باعث می شود تا ذهن، جایگزین های مورد علاقه را با واقعیت تغییر دهد. اما حیوانات هیچگاه اصل خود را فراموش نمی کنند و به آن وفادارند. به همین خاطر است که رفتار گونه های یکسان، با هم فرقی ندارد.

(منتشر شده در ماهنامه زمین - شماره ۶)

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        دوشنبه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - سرباز زمين