earthsoldier

درسي كه از جنگ لبنان گرفتم.

بالاخره قطعنامه 1701 شوراي امنيت توسط طرفين دعوا پذيرفته شد و اوضاع خاورميانه تا حدودي آرام شد. تعداد زيادي كشته شدند كه اكثريت آنها غير نظامي و حتي كودك بودند. شهرهاي درگير جنگ ويران شدند و آسيب‌هاي بسيار زيادي به محيط‌زيست منطقه وارد شد (كه آلودگي نفتي گسترده درياي مديترانه كه در نوع خود فاجعه‌اي وحشتناك تلقي مي شود، از آن جمله است.) كودكان زيادي بي‌سرپرست شدند و عده زيادي بي خانمان.

ولي از هر جنگي بايد درس‌هايي گرفت. جدا از عبرت‌هايي كه از خيلي چيزها بايد گرفت، درس كوچكي بايد بگيريم كه بسيار مهم است. مثل نكته‌هاي كنكوري كه به خاطر آن ممكن است سرنوشت يك نفر تغيير كند.

نكته كوچك بسيار كوتاه است. اگر اخبار روز 23 مردادماه 85 را دنبال كرده باشيد، نام يك نفر و نام يك مكان را در رابطه به جنگ لبنان شنيده‌ايد. نام آقاي ايهود اولمرت نخست وزير رژيم صهيونيستي و مجلس اين رژيم. در خبرها آمده بود كه آقاي اولمرت مسئوليت شكست مقابل حزب ا... لبنان را به عهده گرفته است كه نكته مهم هم همين جاست.

اين درست كه نام رژيم صهيونيستي همواره با كشت و كشتار، قتل، ترور، زور و خيلي واژه‌هاي تلخ و غير انساني همراه است و اين درست كه حمله به لبنان محكوم است و عملي زياده‌طلبانه، غير انساني و تروريستي بود. اما بايد دقت داشت كه همين رژيم كه با اشغالگري، جنايت و زور، نام كشور به خود گرفته، و اصولا مي‌بايست دولتمردانش نيز با همين روش‌ها حكومت كنند، در برخي موارد حساس – مانند سرنوشت جنگ با لبنان – با كمال صراحت مسئوليت را به عهده مي گيرند و برخلاف خيلي از ما – كشورهاي جهان سومي – كه داعيه فرهنگ و تمدن و اخلاق و دين و ... را داريم از زير بار مسئوليت شانه خالي نمي‌كنند.

اين در حالي است كه در همين تهران خودمان و در همان ساعتي كه اين خبر پخش مي‌شد، عده‌اي در خيابان‌ها به خاطر پيروزي حزب‌ا... در جنگ، به شادي پرداختند. اما آيا از خودمان اين سوال را كرديم كه چرا آقاي اولمرت اقدام به قبول چنين مسئوليت سنگيني كرد؟ آيا كسي از خودش پرسيد كه چرا در كشور ما كسي نبود كه به عنوان مثال مسئوليت فوت تماشاگران استاديوم آزادي را به عهده بگيرد؟ و يا فاجعه انفجار قطار باربري در نيشابود، فرو ريختن سقف استاديوم در ساري، حادثه مرگ دلخراش موتور سواري در پرش از روي اتوبوس‌ها، حادثه سقوط هواپيماي C-130 و حوادث بسيار زيادي كه همه ضمن ابراز تأسف، با كمال احترام، تقصير را به گردن ديگري انداختند و به قول خودمان از سياست «كي بود؟ كي بود؟ من نبودم!» استفاده كردند.

قصد مظلوم جلوه دادن رژيم صهيونيستي و كمرنگ جلوه دادن جنايات واضح و مبرهن اين رژيم و بي ارزش نمودن تلاش‌هاي رزمندگان غيور حزب‌ا.. را ندارم. ولي بياييد قبل از اينكه بخواهيم از كسي يا چيزي متنفر شويم، سعي كنيم نكات مثبت و كليدي‌اش را كپي برداري كنيم و بعد نفرت را آغاز كنيم. از هر مزرعه فقط محصول بايد برداشت كرد و علف‌ها و آفات را سوزاند.

بياييد دعا كنيم روزگاري برسد كه حداقل همه ما، مسئوليت كارهايمان را با كمال جرأت و شهامت به عهده بگيريم. اين كوچك‌ترين كاري است كه در جهت حفظ حقوق ديگران بايد انجام داد.

(متأسفانه مطمئن نيستم كه اين يادداشت در وبلاگ سرباز زمين فيلتر نمي‌شود، ولي خواهش مي‌كنم اگر به گفته‌هاي اين سرباز كوچك اعتقاد داريد، آن را براي ديگران نيز بازگو كنيد.)

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        سه‌شنبه ٢٤ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين

استاندار گلستان از مناطق جنگلي شرق استان بازديد كرد

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۵/۲۳

استاندار گلستان عصر روز گذشته از مناطقي از جنگلهاي شرق گلستان كه دچار آتش سوزي شده بود، بازديد كرد.
دكتر "علي محمد شاعري" در اين ارتباط از مناطق جنگلي تنگراه و حوزه خراسان شمالي و گلستان بازديد و بر لزوم تهيه امكانات براي مهار كامل آتش تاكيد كرد.
وي همچنين دستورات لازم براي اقدامات پيشگيرانه مهار آتش و جلوگيري از گسترش آن را صادر و بر بسيج امكانات استان در اين زمينه تاكيد نمود. 
 دكتر شاعري از تمامي دستگاههاي اجرايي استان خواست تا با هماهنگي ستاد حوادث غيرمترقبه استان نسبت به تامين امكانات مورد نياز اين ستاد اقدام كنند.
آتش سوزي در منطقه حفاظت شده "رباط قره‌بيل" در غرب خراسان شمالي از عصر روز شنبه مجددا آغاز شد، اكثر اراضي اين منطقه را درختچه‌اي از نوع "گون" با پوشش يك الي دو مترمربع پوشانده است.
به گفته فرماندار مينودشت آتش سوزي در اين منطقه طي روزهاي گذشته مهار شده بود كه به دليل وجود آتش زير خاكستر، ادامه گرما و وزش باد در منطقه، دوباره رخ داده است.
"محمد عجم" روز يكشنبه به خبرنگار ايرنا گفته بود: نيروهاي اعزامي به محل حادثه، دو الي سه بار آتش سوزي را مهار كرده‌اند، اما به دليل ورزش باد و عدم دسترسي به منطقه بدليل صعب العبور بودن، آتش سوزي همچنان ادامه دارد.
آتش سوزي در غرب استان خراسان شمالي و در منطقه حفاظت شده پارك ملي گلستان از روز هجدهم مردادماه آغاز شده بود كه با تلاش نيروهاي امدادي دو استان در روز نوزدهم مرداد مهار شد.

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        دوشنبه ٢۳ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين

حدود ‪ ۶۰‬هكتار از اراضي بوته‌زار شمال خراسان در آتش سوخت

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۵/۱۸‬

دبير ستاد حوادث غيرمترقبه استانداري گلستان گفت: حدود ‪ ۶۰‬هكتار از اراضي بوته‌زار منطقه حفاظت شده جنگل گلستان در غرب خراسان شمالي در آتش سوخت.
"حسين صوفي " روز چهارشنبه در گفت و گوي تلفني با خبرنگار ايرنا ، افزود: اين آتش سوزي در مناطق " آلمه و ميرزابايلو" در غرب استان خراسان شمالي اغاز شده است.
وي كه در محل حادثه آتش سوزي حضور دارد ، گفت: در منطقه آتش سوزي جنگل انبوه وجود ندارد و بيشتر بوته‌زار است.
دبير ستاد حوادث غيرمترقبه استانداري گلستان خاطر نشان كرد: در حال حاضر آتش فروكش كرده و نيروهاي امدادي اعزامي به منطقه در حال مهار كامل آتش سوزي هستند.
پيشتر ميزان آتش سوزي اراضي منطقه حدود ‪ ۱۰۰‬هكتار اعلام شده بود.
صوفي با بيان اينكه فاصله محل آتش سوزي تا جنگل گلستان زياد است، گفت:
ابزار لازم براي مهار آتش سوزي در منطقه ناچيز است.
وي ابراز اميدواري كرد كه برغم ابزار كم بتوان با تلاش نيروهاي امدادي اعزامي به منطقه آتش سوزي را كاملا مهار كرد.
منطقه "آلمه" از لحاظ جغرافيايي در حوزه استحفاظي استان خراسان شمالي و نزديكي منطقه دشت قرار دارد و منطقه حفاظت شده آن جزو جنگل گلستان محسوب شده و توسط اين استان مديريت مي‌شود.

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ٢۱ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين

يك حقوقدان مصري نسبت به آثار تخريبي جنگ بر محيط زيست لبنان هشدار داد

ايرنا ‪۸۵/۰۵/۲۱‬

رييس يك مركز زيست محيطي مصر با اشاره به آثار تخريبي حملات ددمنشانه رژيم صهيونيستي به لبنان نسبت به انتشار انواع بيماري‌ها در اين كشور هشدار داد.
"محمد ناجي" ، رييس "مركز حقوق زيست محيطي مصر" يا "حابي" در گفت‌وگو با ايرنا افزود، كساني كه با گلوله صهيونيست‌ها در لبنان كشته نمي‌شوند ممكن است به خاطر محروم بودن از نيازهاي اوليه مانند آب و غذا، جان خود را از دست بدهند.
وي گفت آوارگي بيش از ‪ ۷۵۰‬هزار تن در جنوب لبنان و روانه شدن آنان به سوي بيروت و ديگر شهرهاي لبنان فشار بيشتري به منابع زيست محيطي لبنان وارد كرده است.
ناجي از سازمان‌هاي غير دولتي جهان خواست تا با تحت فشار قرار دادن كشورهايي كه از اسراييل حمايت مي‌كنند، براي توقف انهدام تاسيسات زيربنايي لبنان وارد عمل شوند.
وي تاكيد كرد، دشمن صهيونيستي عمدا منابع محيط زيستي لبنان را هدف قرار مي‌دهد به طوري كه انهدام تصفيه‌خانه‌هاي آب به صورت يكي از اهداف اصلي اين رژيم درآمده است.
اين مقام مصري گفت، نيروهاي صهيونيستي در حملات خود به لبنان از سلاحهاي غير متعارف از جمله بمب‌هاي خوشه‌اي استفاده مي‌كنند و اين نوع اسلحه نه تنها جان انسان‌هاي بيگناه را تهديد مي‌كند بلكه به انهدام محيط زيست نيز مي‌انجامد.

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        شنبه ٢۱ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين

پريشانی های يک سرباز ۱

گاهی به این فکر می کنم از اون دو نفر اول که هابیل و قابیل باشن با هم یه جوری کنار می اومدن چقدر خوب میشد! همش اقصیر اون دوتا برادر بود- نمی دونم کدوم یکیشون دست به قتل زد؟البته زیاد فرقی هم نمیکنه!- اونا بودن که کار یاد ملت دادن. یاد دادن به بقیه که به جای حل کردن مسایل با روش های مسالمت آمیز، در اولین فرصت مناسب و ممکن، صورت مسئله رو پاک کنن. یا به قول خودمون کلک طرف رو بکنن! همش تقصیر اونا بود که اصلا از اول دعوا کردن. یکی از کوچک ترین تبعات کارشون رو هم می تونید در همین عکس های پایین (مطلب قبلی) ببینید. این گوشه و کنار باید درباره مطلب قبل یه توضیح کوچولو بدم.
آخر اين مطلب نوشته بودم: «خدايا! توبه!!» كه بعضي ها به اشتباه اين جمله را يا تكيه كلام طغرل در سريال شبهاي برره اشتباه گرفته بودند و فكر مي كردند در پايان مطلب من به شوخي از اين جمله استفاده كرده ام كه در اينجا تصحيح مي كنم!

متشكرم
سرباز كوچك زمين

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        پنجشنبه ۱٩ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين

خداحافظ قانا...

 

 

خدايا ببين بندگانت را، ببين زنان و مردان و كودكانت را،

ببين! اين‌ها همان‌هايند كه تو اشرف خواندي.

ببين كودكان گريان را،

خدايا كجايند مردانت،

مرداني كه از وجودشان هيچ كس جرأت زورگويي ندارد و از وجودشان انسان‌ها زندگي آسوده دارند؟

خدايا ببين كودكانت را،

آن‌ها قرباني هميشگي جنگند.

خدایا ! توبه!!

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        دوشنبه ٩ امرداد ،۱۳۸٥ - سرباز زمين